Argeino PIC PLUS Geliştirme Kartı

argeino_no1

1. Pickit2 Programlayıcı ve Güç Bölgesi: Geliştirme kartı üzerine takılı olan veya 11 no ile gösterilen icsp soketinden bağlanan mikrodenetleyicinin programlama işlemini gerçekleştirir. Orjinal pickit2 ile aynı özellikleri barındırır ve aynı pickit2 bilgisayar yazılımları ile kullanılabilir. Kart enerjisi için, yalnızca 3 no ile gösterilen usb soketinden, bilgisayara yada adaptöre bağlanabilir yada yalnızca 4 nolu external power girişinden 7-12 volt arası adaptör bağlanabilmektedir. 3 no usb aynı zamanda pickit2 aygıtının bilgisayar ile iletişim bağlantısını sağlamaktadır.

Orjinal pickit 2 yazılımsal desteklerine bu linkten erişebilirsiniz. 

2. Geliştirme Bölgesi: Kullanıcının yoğun olarak kullanacağı bölgedir. Üzerinde çalışılan mikrodenetleyici bu bölge üzerine yerleştirilir.

3. Pickit2 USB konnektörü: Pickit2 aygıtının bilgisayar ile bağlantısını sağlamaktadır. Aynı zamanda geliştirme kartının enerjisini de sağlayabilmektedir.

4. External Power konnektörü: Geliştirme kartı enerjisi, 7-12 volt adaptör yada pil ile bu konnektöre bağlanarak sağlanabilmektedir.

5. Güç Seçim Jumper: Üst, orta, alt olmak üzere 3 farklı seçenek ile mikrodenetleyici enerjisinin seçimi yapılmaktadır. Üst seçili iken mikrodenetleyici sabit 5 volt ile beslenir. Orta seçili iken mikrodenetleyici enerjisi pickit2 yazılımı ile kontrol edilmektedir. 2,5 – 5,5 V arası değişken gerilim değerleri programlayıcı tarafından uygulanabilmektedir. Bu model geliştirme kartında bu özellik devre dışı bırakılmıştır. Alt seçili iken mikrodenetleyici sabit 3,3 volt ile beslenir.

6. (Geliştirme Bölgesi – Pickit2) Bağlantı Switch: Bu switch ile geliştirme bölgesi ile Pickit2 programlayıcısı arasındaki elektriksel bağlantılar iptal edilebilir yada aktif edilebilir. ICSP soketinden başka bir mikrodenetleyici programlaması yapılmak istendiği zaman bu switch ile ilk önce bağlantı koparılabilir.

7. MCLR Jumper: Geliştirme bölgesine bağlı olan mikrodenetleyicinin mclr ucunu direnç ile pull up yapılmasını sağlar. Bu sayede mikrodenetleyici çalışma modunda tutulur.

8. Kristal: Geliştirme bölgesine bağlı olan mikrodenetleyicinin çalışması için kullanılabilecek kristal direkt olarak buraya bağlanabilir.

9. Kullanıcı USB: Geliştirme bölgesine Takılabilecek pic18f2550 yada pic18f4550 gibi usb özelliği olan denetleyiciler ile usb konnektör bağlantısı direk bu konnektör üzerinden sağlanabilir. (PIC16F877A da usb özelliği bulunmamaktadır.)

10. Pickit2 Button: Pickit2 programlayıcısı buton fonksiyonları bu buton ile sağlanabilir.

11. ICSP soketi: Bu soket ile, geliştirme kartı dışında, üzerinde pickit2 ile programlanabilecek bir mikrodenetleyici bulunan bir kart bağlantısı yapılarak Pickit2 fonksiyonları (programlama …) gerçekleştirilebilir.

12. Geliştirme Bölgesi Besleme Gösterge Ledi

13. Kullanıcı Ledleri: Özellikle geliştirme kartının üzerine takılacak mikrodenetleyici programlama pinlerine bağlantılanan bu ledler ile programlama işleminin sağlıklı yapıldığı kontrol edilebilir. Mikrodenetleyici çalışmaya bağladığında bu ledler fonksiyonel olarak kullanılabilir. Portb nin 6. ve 7. pinleri ile ilişkilendirilmiştir.

14. Geliştirme Güç Konnektörü: Kullanıcının ihtiyaç duyabileceği gerilim değerleri sabit olarak bu soket ile sağlanabilmektedir.

15. Kullanıcı USB Jumper: Kullanıcı usb si kullanılmak istendiğinde, mikrodenetleyicinin Portc nin 3. pinine bağlanması gereken kondansatör, bu jumper kısa devre yapılarak bağlantılanmış olur. (PIC16F877A da usb özelliği bulunmamaktadır.)

16. Port Konnektörleri: Geliştirme bölgesine bağlı olan mikrodenetleyicinin port bağlantıları bu konnektörler üzerinden sağlanabilmektedir.

Geliştirme Bölgesine Mikrodenetleyici Yerleştirme Tipleri:

argeino_no4

Geliştirme kartı üzerinde hali hazırda gelen PIC16F877A denetleyicisi söküldüğü taktirde, geliştirme kartı yukarıdaki görselde ki gibi görünmektedir. Görsel üzerinde farklı renkler kullanılarak pin sayılarına göre mikrodenetleyicilerin nasıl bağlanacağı belirtilmiştir. Görselde ki sarı daireler içerisinde 1 şeklinde ifade edilen belirteçler, bağlanacak olan mikrodenetleyicinin 1 numaralı pininin yönü belirtilmiştir.

Aynı anda yalnızca tek bir mikrodenetleyi bağlantısı yapılmalıdır. Aksi taktirde Pickit2, programlama işlemini gerçekleştiremeyecektir.

Şematik tasarım ve Top silk görünümü için tıklayın…

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir